Перемикач режиму перегляду сайту
Збільшений розмір шрифту Великий розмір шрифту Нормальний розмір шрифту
Чорно-білий В сірих відтінках Синьо-голубий
Нормальний режим
0 800 305 007
безкоштовна гаряча лінія
приймальна комісія
+38-067-406-53-92
+38-097-739-54-85
відділ оргроботи
+38-067-503-64-52
+38-067-328-28-22
відділ обліку
+38-067-500-68-36
м. Київ, вул. Львівська, 23Google map
office@uu.ua
пн-пт 9.00-19.00 сб-нд 9.00-15.00

СКАУТський рух

    Скаутський клуб Університету «Україна»

     

    У світі існує безліч різних педагогічних систем, що мають свої плюси і мінуси, що відрізняються цілями, принципами, формами та методами роботи. Є, звичайно, і не зовсім звичайні школи, де дітей навчають, є клуби, де вони відпочивають. Самі ми, прочитавши десятки книжок і послухавши друзів і знайомих, намагаємося виховувати наших дітей у рідкісні перерви між роботою і домашнім господарством. Є й таке місце, де все це робиться одночасно і, причому, у вигляді веселої і цікавої гри. Це скаутський клуб. Але ми не будемо зараз говорити про конкретні клуби, а поговоримо про саму скаутську систему, не про те, що і як там робиться, а про те, навіщо і чому.

    На цю тему ми розмовляємо з начальником відділу виховної роботи Університету «Україна» Вікторією Дикою. Вона - майстер Спілки скаутських, дитячих та юнацьких організацій м. Києва „СПОК”, кавалер ордену ІІ ступеню „Зубр „Козацькими шляхами”, кавалер ордену Київського міського осередку Національної організації скаутів України (КМО НОСУ) „Срібна Лілія”, Скаут-Лідер.

    - Підростають наші діти. Якими вони виростуть? Чого досягнуть у житті? Як допомогти їм вирости такими, якими ми хотіли б їх бачити, і якими, можливо, мріяли бути самі, і, можливо, так і не стали? Хто з батьків не мучив себе цими та іншими питаннями? Хочеться, щоб вони виросли сильними і сміливими, чесними і порядними, культурними та інтелігентними, жвавими і веселими. Хочеться, щоб багато чому навчилися, багато знали і вміли, одержали хорошу престижну професію і досягли заслуженої шани й поваги.

    Скаутський рух — міжнародний неполітичний молодіжний рух, який своєю метою ставить підтримку молоді в її фізичному, розумовому і духовному розвитку таким чином, щоб вона могла відігравати важливу роль у суспільстві. Початком скаутингу вважається 1907 рік, коли Роберт Бейден-Пауел, генерал-лейтенант британської армії, провів перший скаутський табір в Англії. Бейден-Пауел, завдяки знанням, отриманим у тому ж таборі, сформував основні принципи скаутингу, згодом викладені у його книжці «Скаутинг для хлопців», яка і до сьогодні є основоположною працею для скаутської роботи. Протягом першої половини 20-го сторіччя скаутський рух поширився по цілому світі. А, щоб краще і повніше відповідати віковим особливостям молоді, за декілька років він розподілився на три вікові групи.

    Рух використовує власну методу виховання — програму неформальної освіти з акцентом на практичних зовнішніх діях, зокрема таборування, знання лісу, водний спорт, піші мандрівки, заняття альпінізмом та спортом. Іншою зовнішньою рисою, по якій можна впізнати скаута, — це його уніформа або ж однострій.

    За даними на початок 2010 року до скаутського руху належить понад 38 мільйонів членів у 216 країнах і територіях. Найбільшою міжнародною організацією, до якої входять національні скаутські організації, є Всесвітня організація скаутського руху. На сьогодні близько 300 мільйонів людей належали до скаутських організацій. Станом на 2010 рік лише у шести країнах світу не було скаутських організацій — Андоррі, Китаї, Кубі, Лаосі, М'янмі та Північній Кореї.

    В Україні найбільшою скаутською організацією є Національна скаутська організація — Пласт. Нещодавно по всій Україні найгучніше тисячею голосів лунала пісня „Козацькі шляхи – це наші дороги, козацькі дороги – наші шляхи…”, багато хто і досі її наспівує. Це рядки з улюбленої пісні скаутів, волонтерів, активістів дитячих, молодіжних організацій та просто шукачів пригод, які щороку збираються на збори-походи „Козацькими шляхами». Цьогорічний був уже двадцятим! Команда організаторів має за плечима неабиякий досвід та серйозну витримку, аби в ситуації фінансової кризи у країні організувати та провести якісний, яскравий, корисний захід для підростаючого покоління.

    Географія попередніх зборів-походів була різноманітною, але з 1998 року ми оселились на вражаюче-чарівних берегах річки Рось у Черкаській області. А з 2000 року до постійних учасників дійства приєдналась студентська молодь із Університету „Україна”. З року-в-рік організатори уважно приглядались до „дорослих дітей”, а ті у свою чергу – вчились, брали активну участь практично в усіх заходах, і на сьогодні ні в кого не виникає питання „Чи поїде „Україна” на збір-похід?”, бо, ЗВИЧАЙНО ж, поїде! Якщо хоча б раз побував тут – назавжди залишаться в пам’яті теплі спогади про чотириденне перебування в наметовому таборі, де основними правилами служать 10 Законів скаутингу, де кожен волонтер у будь-яку хвилину готовий „підставити плече”, де дорослі і юні діють разом. „Час діяти разом” – саме таким було гасло в цьому році. І саме на цьому заході досвід і мудрість старших вміло поєднались із креативністю та азартом молодших.

    Молодь в усі часи залишається молоддю, і в усі часи дорослі прагнутимуть виховувати, виховувати і ще раз виховувати. Впевнена, що коли моїй мамі буде 80 років, а мені 60 – все одно вона буде докоряти мені, що я, наприклад, не ту книжечку правнуку читаю.

    За досвідом роботи точно знаю, що дорослим у багатьох випадках потрібно дослухатись думки молоді, давати можливість бути почутими, і саме даний захід реалізовує ці напрями. Скаутинг – це не просто система виховання або самовиховання, це – філософія життя для багатьох людей, незалежно від віку. Тут немає вікових, фізичних, релігійних, національних, інших обмежень. Діють лише загальнолюдські принципи честі, безкорисливості, дружби, навчання, готовності у будь-яку хвилину прийти на допомогу. Недарма ж скаутський девіз саме так і звучить: „Скаути! Будьте напоготові! – Завжди напоготові!” Достатньо лише один раз у житті промовити, й у власній свідомості це назавжди закарбується!

    Скаути називають один одного братами та сестрами, а от справжніми друзями й однодумцями по праву вважають волонтерів. Це слово активно прижилось у нашому суспільстві, замінивши собою „тимурівців ”. Але як би там їх не називали, вже кожен знає, що носити горде звання „волонтер” може тільки Справжня Людина, яка своєю щоденною працею творить добрі справи. Чи ігротека в лікарні для ВІЛ-інфікованих дітей, чи збір коштів на акції „Серце до серця”, чи патронаж для візочників, чи акції з озеленення міста – кругом ви знайдете волонтера або скаута! Бо робити добро – це стан душі! І я щиро радію, що мої власні діти і студенти-вихованці поділяють зі мною цю думку!

    - Які принципи скаутського руху?

    - Фундаментальні принципи скаутизму викладені в "Конституції Всесвітньої організації скаутського руху". Три фундаментальних принципи скаутизму виступають як закон і життєва позиція для кожного скаута. Ці принципи: обов’язок перед Богом, обов’язок перед іншими, обов’язок перед собою.

    Перший вказує на духовний зміст життя особистості, другий - ставлення особистості до суспільства в самому широкому сенсі слова, третій - зобов'язання особистості перед самою собою.

    Обов’язок перед Богом визначається у скаутському русі як "прихильність до духовних цінностей, вірність релігії". Скаут - людина віруюча, але ніде, ні в яких документах, не вказано, в якого саме бога вона вірить і яку релігію сповідує. Обов’язок перед Богом - це тільки принцип, який для кожної людини повинен бути наповнений конкретним змістом: прийняттям загальнолюдських цінностей, традиційної для даної країни чи етнічної групи релігії, національної ідеї, врешті-решт, ідеї побудови світлого майбутнього.

    Обов’язок перед іншими визначається як "... відданість своїй країні, участь у житті суспільства з визнанням і повагою гідності співвітчизників, взаєморозуміння та співробітництва на місцевому, національному та міжнародному рівнях, а також визнання пріоритету загальнолюдських цінностей". Скаут - активний член суспільства. По-перше, він - Громадянин своєї країни, що бере участь у її громадському і політичному житті, дотримується її законів, поважає гідність її громадян, готовий покласти всі свої сили на її добробут і процвітання. По-друге, він - Громадянин планети Земля, що накладає на нього обов'язки дотримання прав і гідності будь-якої людини, поваги до культурних, національних і релігійних традицій інших людей, збереження цілісності природного світу. По-третє, він - просто людина, яка бачить своє призначення у служінні людям, у тому, щоб допомагати іншим, жити в добросусідстві з усіма людьми, зміцнювати дружбу і взаєморозуміння серед молоді усіх націй.

    Обов’язок перед собою. Цей принцип можна визначити як "відповідальність за власний розвиток". Скаутинг передбачає, що молоді люди відповідальні за вдосконалення власних здібностей.

    - Я розумію цей принцип набагато ширше. На мій погляд, це - головний принцип, в якому, як у дзеркалі, відбиваються два інших. Ніхто і ніколи не зможе змусити людину вірити чи не вірити в бога, любити чи не любити свою країну, поважати або не поважати інших людей, бути розумною, грамотною, чесною, працьовитою і здоровою. Ніхто і ніколи не зможе перевірити, чи дійсно людина вірить, любить і поважає.

    - Так, тільки сама людина може пообіцяти собі це, тільки сама вона може від себе це вимагати, і тільки вона сама собі - головний суддя. Не дарма в "Скаутській обіцянці" є такі слова: "Клянуся моєю честю, що я зроблю все від мене залежне, щоб виконати мій обов'язок перед Богом і моєю країною ...". По-перше, "мій" обов’язок і "моя" честь, і, по друге, не "виконаю обов’язок ", а "зроблю все від мене залежне", щоб його виконати.

    Це принципи. Принципи легко проголосити, але складно втілити в життя. Щоб принципи не розходилися зі справою, справою і треба доводити їх кожного дня. Для цього служить система скаутських методів, які визначають те, як саме проводиться робота у клубі, як і які організовуються заходи, що має бути головною їхньою метою і сенсом.

    - Які Ви використовуєте скаутські методи?

    - Розробляючи скаутську методику, полковник англійської армії Баден-Пауел використовував свій досвід фахівця із військової розвідки, картографії та маскування. Методи підготовки невеликих, автономних розвідувальних і диверсійних груп, що застосовувалися ним в Індії і Південній Африці, творчо перероблені для виховання і навчання підлітків, виявилися дуже ефективними і швидко завоювали популярність у всьому світі.

    Я не буду тут дотримуватися першоджерела, а викладу їх так, як я це розумію зі своїми коментарями.

    Робота в малих групах.

    Основною, самостійною і самокерованою одиницею скаутської організації є "патруль", група з 5-7 осіб під керівництвом лідера патруля. Не знаю, чи були тоді відповідні роботи з психології, і чи читав їх Баден-Пауел, але, виходячи зі свого досвіду, він прийшов до зовсім вірного висновку. Група з такої кількості людей є найбільш стабільним і керованим колективом. Кожна людина в ній зберігає свою індивідуальність і повністю розкриває свої здібності. Керівник такої групи в змозі утримувати в пам'яті інформацію про всіх членів групи та їх дії, звертаючись до кожного безпосередньо.

    При збільшені складу групи її ефективність і керованість стрімко падає. Єдиний колектив при цьому звичайно розпадається на підгрупи з різними, часто суперечливими один одному, інтересами. Керівник такого колективу вже не в змозі ставити окремі завдання кожному члену групи і своєчасно контролювати їх виконання. Він змушений або керувати підгрупами через їх формальних або неформальних лідерів, або використовувати чисто командний стиль керівництва, звертаючись до всієї групи в цілому.

    Скаутський патруль сам вибирає свого лідера, і лідер сам керує патрулем. Справами організації керує виборна рада, що складається з лідерів патрулів і відповідальних за окремі напрямки роботи.

    Дорослі зазвичай не мають права безпосередньо віддавати накази, або свідомо не користуються цим правом. До їхніх обов'язків входить формування загального напрямку розвитку і діяльності організації, розробка методичних та керівних матеріалів, функції вихователів, наставників і консультантів, а також суто адміністративні, фінансові та бухгалтерські справи. Вся скаутська робота ведеться в патрулях, і, з точки зору скаутингу, крім патрулів в організації більше нічого немає. Все інше є ніби допоміжним і служить для організації роботи в патрулях.

    Дуже складно керувати, не керуючи, а радячи, виховуючи, переконуючи. Для цього потрібно мати неабиякий педагогічний талант і справді заслужений авторитет. Зате й результати виходять вражаючими. Приймаючи рішення, скаут або скаутський лідер покладає на себе всю повноту відповідальності за наслідки його виконання або невиконання. Ставши дорослими, такі люди помітно відрізняються від своїх колег умінням нестандартно мислити, організаторськими здібностями і підвищеним почуттям відповідальності.

    -. Це школа стійких, відповідальних і цілеспрямованих людей, які вміють спільно боротися з труднощами, з честю виходити зі складних ситуацій, не губитися в екстремальних умовах, багато знають і вміють.

    Та про що це ми? Про туризм або про скаутинг? І про те, і про інше. Тому, що і те, й інше - різні шляхи до однієї і тієї ж мети. Ось чому наші скаути ходять, а не їздять, у походи. І роблять це так, як їхні діди та батьки, що підкорили всі можливі і неможливі полюси недоступності, піки і вершини, глибини і висоти. Так, як і належить робити скауту, - найбільш професійно і найкращим чином.

     

    Ігор Олександров, журналіст

     

     

      

    Офіційний сайт Київського міського осередку Національної організації скаутів України http://www.scout.kiev.ua/

     

    Будемо раді бачити кожного! Свято честі (26 вересня 2017 року)

    Скаутський табір – спільний проект "НОСУ" та Союзу польських скаутів (24 травня 2017 року)

    Перша річниця складання скаутської обіцянки патрулів "Колібрі" та "Call of duty" (4 лютого 2017 року)

    Положення „Про присвоєння нагород КМО НОСУ” 

    Скаутські канікули під «СОУСом» - 2016 (2-4 листопада 2016 року)

    Навчальний тренінг "Вчи та вчись" (1 листопада 2016 року)

    В Університеті "Україна" відзначили 7 років СОУСу! (4 червня 2016 року)

    Досвідчені скаути з Університету «Україна» урочисто приймали школярів до лав скаутів (12 лютого 2016 року)

    Cтартували осінні скаутські канікули "Під СОУСом" (27 жовтня 2015 року)

    Скаутські канікули (26-31 жовтня 2015 року)  

    СОУСу 6 років! (квітень 2015 року)

    Денний табір "Вартові зими"  (11 лютого 2015 року)

    Зимові канікули – 2015. Запрошення до денного табору "Вартові зими" (8 грудня 2014 року)

    Скаутські канікули (20 листопада 2014 року)

    Лідерство для життя (Тернопільський коледж, 28 жовтня по 2 листопада 2014 року)

    "День серця" (28 вересня 2014 року)

    Водогорай - 2014

    Знову разом!

    Табір "Зелена стежка" (30 липня 2014 року)

    II Всеукраїнський Форум роверів - 2014 (Миколаївський міжрегіональний інститут розвитку людини)

    День народження КМО “НОСУ” – 5 років! - 2014

    Національній організації скаутів України виповнилося п'ять років - 2014 

    Столичні скаути відзначили день народження своєї організації - 2013

    Відзначив свій день народження Київський Осередок Національної Організації Скаутів Україні - 2013

    Здоровий відпочинок школярів - 2013

    Що таке скаутинг? - 2013

    "Славутич-кемп", IV зміна - 2013 

    День Народження КМО НОСУ - 2013

    Екологічний скаутський сплав по річці Рось - 2013

    У "Славутич Camp" хочеться приїжджати знову і знову  - 2013

    "Я йду в похід!" - 2013

    "Здорово бути здоровим" - 2013

    "Золоту рибку" спіймали найдружніші! - 2013

    Молодь пройшла вишкіл на Всеукраїнському скаутському форумі - 2012

    Скаути відзначили річницю організації "СОУС" походом - 2012

    Скаути Київщини склали присягу на вірність Україні - 2012

    Скаути відсвяткували 100 років від дня першої української скаутської присяги - 2012

    "Снігова лілія" скаутів - 2012

    Свято весни для всіх - 2012

    "Українські канікули" - 2011

    У Переяслав-Хмельницькому районі для дітей облаштували наметове містечко - 2011

    Лідери студентської скаутської організації "СОУС" влаштували нічні ігри - 2011

    День роздумів відзначили у столиці - 2011

    коли скаутів" для школярів в Університеті "Україна": розвиток, відпочинок, хороший настрій і цікаве дозвілля

    "Скаути Києва" відзначили другу річницю з дня заснування

    Волонтери провели засідання у Київраді - 2010