Група: Соціальні акції

День пам’яті та примирення

8 травня – День пам’яті та примирення, 9 травня – День перемоги над нацизмом у Другій світовій війні, встановлені Законом України «Про увічнення перемоги над нацизмом у Другій світовій війні 1939-1945 років».

Історична довідка

8-9 травня в багатьох країнах світу згадують події Другої світової війни, адже це найкривавіший глобальний конфлікт, у ході якого загинуло за різними оцінками від 50 до 85 мільйонів людей. Війна для України почалася 1 вересня 1939 р. із нападу нацистської Німеччини на Польщу. Цього дня німецька військова авіація бомбардувала Львів та інші міста. Від 17 вересня учасником Другої світової війни на боці Німеччини став Радянський Союз.

Внаслідок переділу Центральної і Східної Європи між нацистами і комуністами до складу Радянського Союзу у 1939 році були включені території Західної України та Західної Білорусі, а в 1940 році – країни Балтії, Бессарабія та Північна Буковина. Таким чином, можна говорити про те, що термін «Велика Вітчизняна війна» для України (червень 1941 – травень 1945) з історичної, хронологічної і географічної точки зору некоректний від першого дня війни – 1 вересня 1939 року, і до останнього – 2 вересня 1945 року. Друга світова війна не обмежувалася лише бойовими діями та окупацією сучасної території України, але й включала участь українців у бойових діях у всіх воєнних театрах.

Прямі людські втрати України у Другій світовій війні становлять 8-10 млн осіб, економічні – 285 млн тогочасних рублів. Разом із тим, Друга світова війна відкрила руйнівну «силу» обох тоталітарних режимів. Всім відомі злочини нацистів на окупованих територіях України (Голокост, розстріли мирного населення, спалення сіл). Упродовж довгого часу замовчувалися численні злочини комуністичного режиму на нашій землі, серед яких – розстріли політичних в’язнів у Західній Україні в червні-липні 1941 року, знищення центру Києва восени 1941 року; підрив Дніпрогесу і знищення в Одесі поранених червоноармійців, скинутих у море разом із санітарними машинами та інші.

Всеукраїнська акція «Мак пам’яті»

Законом України «Про увічнення перемоги над нацизмом у Другій світовій війні 1939-1945 років» в Україні встановлено День пам’яті та примирення 8 травня. Таким чином, Україна розпочала нову традицію святкування 8 та 9 травня в європейському дусі пам’яті та примирення.

Для заходів, приурочених до цих дат, на державному рівні з 2014 року використовується символ – червоний мак.

Український інститут національної пам’яті

Перелік заходів із відзначення у Луцькому інституті розвитку людини

Університету «Україна» Дня памяті та примирення

і 73-ї річниці перемоги над нацизмом у Другій світовій війні

• 8 травня 2018 р. о 10:00 год. – участь у панахиді за загиблими у Другій світовій війні та покладання квітів біля пам’ятного знаку «Поранений солдат» на меморіальному комплексі «Вічна Слава»;
  • 8 травня 2018 р. о 14:45 год. – покладання квітів до пам’ятного фотостенду «Герої Небесної Сотні – Загинули за Єдність України»;
  • 9 травня 2018 р. о 10:00 год. – участь у вшануванні пам’яті жертв Другої світової війни біля Центрального монументу на меморіальному комплексі «Вічна Слава» та покладання квітів до пам’ятних знаків;
  • травень 2018 р. – організація тематичної виставки літератури, присвяченої подіям Другої світової війни;
  • травень 2018 р. – організація та проведення тематичного уроку «Український патріотизм проти тоталітарних систем» із переглядом відеоісторій режисера Олеся Саніна про роль та місце України як держави-переможниці у Другій світовій війні.

Підрозділ: Луцький інститут розвитку людини